Energia słoneczna kluczem do zrównoważonej przyszłości

W obliczu wyzwań, które stoją przed nami w związku ze zmianami klimatycznymi i wyczerpywaniem tradycyjnych źródeł energii, ludzkość jest zmuszona do działania. Od lat poszukujemy klucza do zrównoważonej przyszłości. Jednym z popularniejszych rozwiązań w temacie oszczędności i przede wszystkim ekologii, jest produkcja prądu ze słońca lub innego, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Sprawdźmy, dlaczego uważa się, że energia słoneczna jest kluczem do spokojnej przyszłości, mimo że na dzień dzisiejszy ma wielu przeciwników i krytyków.

Rozwój energii słonecznej

Słońce w życiu ludzi jest wykorzystywane od tysięcy lat, jednak dopiero w 1839 roku francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel odkrył zjawisko fotowoltaiczne. Odkrył wtedy, że niektóre materiały są w stanie generować napięcie elektryczne, gdy są w obecności światła słonecznego.

Pierwsze działająca bateria słoneczna została stworzona w 1883 roku. Od lat 70 energia słoneczna była regularnie wykorzystywana w przemyśle, na przykład w ramach misji kosmicznych. Baterie słoneczne były wykorzystywane do zasilania satelitów i innych misji kosmicznych.

Popularność fotowoltaiki w Polsce

Technologia konwersji energii słonecznej na elektryczną najmocniej zyskała na popularności w przeciągu ostatnich kilku lat. Była obecna na rynku od początku XXI wieku, jednak dopiero po 2010 roku zainteresowanie fotelika zaczęło rosnąć najszybciej.

Wzrost popularności technologii na pozyskiwanie energii ze słońca stał się popularny z kilku powodów:

  • Szybki rozwój technologii – ostatni postęp technologiczny sprawił, że panele słoneczne stały się jeszcze bardziej wydajne. Rozwiązania tego typu stały się bardziej opłacalne, a tym samym łatwiej dostępne dla społeczeństwa.
  • Wsparcia rządowe – od lat osoby, które chcą inwestować w rozwiązania odnawialne, mogą liczyć na pomoc rządową. Dostępna jest w postaci dofinansowań i taryf ulgowych.
  • Świadomość ekologiczna – coraz więcej osób uświadamia sobie, że należy dbać o środowisko. Energia słoneczna została uznana za jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań.

W Polsce fotowoltaika jest powszechna zarówno w domach mieszkalnych i przedsiębiorstwach. Rośnie też liczba dużych elektrowni słonecznych.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Ceny wszystkiego rosną. Ma to też zastosowanie do sprzętu niezbędnego przy tworzeniu instalacji fotowoltaicznych. Z tego też powodu montaż instalacji do produkcji energii słonecznej z roku na rok staje się droższy. Mimo to wiele osób decyduje się na korzystanie ze wsparcia rządowego i montaż instalacji PV oraz swoich indywidualnych magazynów energii.

Kwestia zwrotu inwestycji w gotówkę jest pewna, lecz dopiero w pewnym okresie czasu. Dobierając odpowiedni sprzęt do swojego domu, warto przeprowadzić odpowiednie kalkulacje. Na ich podstawie można dość precyzyjnie oszacować stopę zwrotu tego typu inwestycji.

W wielu przypadkach okazuje się, że montaż paneli fotowoltaicznych to oszczędność na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat, większa niezależność oraz niezastąpione wsparcie środowiska.

Zalecamy, by samodzielnie ocenić opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii. W tego typu ocenie mogą pomóc profesjonalne firmy, które oferują darmową wycenę instalacji i zapotrzebowania na moc takiego zestawu.