Popularność paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach domów i w stelażach ogrodowych stale rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli PV i chce zaoszczędzić na energii elektrycznej.
Często z ust osób niezdecydowanych pada pytanie – czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną, ile można zaoszczędzić i czy to w ogóle opłacalne?
W dzisiejszym wpisie wspólnie sprawdzimy, na co zwrócić uwagę ustalając formalności z montażystami, jak ciąć koszty, ile możesz zaoszczędzić oraz przede wszystkim, jak nie dać się oszukać.
Czy fotowoltaika się opłaca?
W konkretnych przypadkach fotowoltaika musi się opłacać. Wykorzystywanie odnawialnej energii słonecznej do wytwarzania elektryczności to przełomowe odkrycie, które z roku na rok ewoluuje. Dziś gospodarstwa domowe mogą korzystać z tego typu technologii, jednak z pewnymi ograniczeniami.
Mając wysokie zużycie energii w domu, panele PV mogą zredukować wydatki na rachunki za wykorzystaną energię elektryczną. W zależności od indywidualnego zużycia i dobranego zestawu fotonicznego, taka inwestycja może zwrócić się już w kilka lat. Ważne jest jednak, by korzystać ze sprawdzonego sprzętu i zaufanych oraz doświadczonych instalatorów.
Co warto wiedzieć?
Wbrew pozorom jako właściciel domu nie możesz w pełni wykorzystać potencjału swojej instalacji. Zazwyczaj regulacje sieciowe stosują ograniczenia prawne lub techniczne dotyczące produkowania i dystrybucji energii z własnej instalacji fotowoltaicznej do sieci. To może powodować niedostateczne wykorzystanie energii wytworzonej przez panele.
Kolejną ważną sprawą są ograniczenia dostawców energii, gdzie użytkownicy domowi muszą liczyć się z pewnymi zobowiązaniami wobec dostawcy energii. Utrudniają one pełne wykorzystanie energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną.
Kwestie sprawności i możliwości instalacji dla twojego domu omówisz ze spcjalistami, którzy wyjaśnią Ci, jak będą wyglądać nowe rachunki za prąd po zainstalowaniu fotowoltaiki na Twojej posesji.
Jak zwiększyć potencjał swojej instalacji?
Planując instalację fotowoltaiczną, która będzie wydajna i będzie wykorzystywana w 100% swoich możliwości, warto przygotować się na kilka pobocznych inwestycji i wydatków. Oto kilka przydatnych usprawnień instalacji PV:
- Magazyn energii – chcąc korzystać z pełnego potencjału wytworzonej energii, możesz magazynować jej nadmiar na późniejsze wykorzystanie. To usprawnienie zwiększa samowystarczalność energetyczną i ogranicza wykorzystanie energii z sieci.
- Modernizacja technologiczna – jeśli Twoja instalacja ma już kilka lat, to warto obserwować rynek w poszukiwaniu innowacji. Być może warto wymienić sterownik lub inne komponenty instalacji, by zwiększyć jej wydajność.
Często słyszy się, że instalacja PV jest całkowicie bezobsługowa. Należy jednak pamiętać, że wymagane są okresowe badania sprawności i przeglądy elementów, również ze względów bezpieczeństwa.
Ile można zaoszczędzić?
Posiadając instalację fotowoltaiczną, można zaoszczędzić dość sporo. Oczywiście ma swoje pewne wady, jednak ostatecznie przynosi wymierne korzyści użytkownikom. Widać to na przestrzeni kilku lat, w których zdobywała największą popularność w naszym kraju.
Wielkość oszczędności związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych jest różna i zależy od wielu czynników indywidualnych, w tym: lokalnych kosztów energii, indywidualnego zużycia energii i rozmiaru oraz typu instalacji.
Przed montażem warto porównać ofertę kilku firm i odbyć rozmowy, w ramach których poznasz dokładną ofertę i dowiesz się, jak działa ta konkretna innowacja.