Odnawialne źródła energii – prawdziwa oszczędność czy oszustwo?

Popularność odnawialnych źródeł energii stale rośnie. Coraz więcej firm oferuje usługi montażu i doboru technologii dla klientów indywidualnych. Niektóre z nich są uciążliwe i natarczywe, co w konsekwencji przekłada się na zmniejszone zaufanie konsumentów do profesjonalnych usług i instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych.

Prześledźmy nowe rozwiązania i doniesienia ze świata odnawialnych źródeł energii oraz sprawdźmy opłacalność tego typu inwestycji na przykładzie ich dotychczasowych użytkowników.

Jak działają odnawialne źródła energii?

Poprawnie dobrana instalacja i odpowiedni montaż sprzętu to gwarancja jakości i zwrotu inwestycji na przełomie kilku lub kilkudziesięciu najbliższych lat. Ze względu na wciąż drożejącą energię, tego typu rozwiązania cieszą się wielką popularnością, a w tym czasie oszuści zbierają żniwa. Rynek jest pełen profesjonalistów, ale również amatorów, którzy w różny sposób próbują wyłudzić pieniądze za montaż “najlepszych” rozwiązań bez żadnej fachowej wiedzy.

Odnawialne źródła energii mają za zadanie zmniejszyć rachunki za energię poprzez wykorzystanie naturalnych procesów przyrody. To ekologia i oszczędność. W przyszłości mają całkowicie zastąpić paliwa kopalne i stać się codziennością w życiu każdego.

Od dawna naukowcy pracują nad technologiami, które pozwolą w opłacalny sposób pozyskiwać energię ze słońca i wiatru. Dziś na rynku do dyspozycji każdego są różnego rodzaju panele PV i turbiny wiatrowe. Są używane i montowane w gospodarstwach domowych, urzędach i halach produkcyjnych. Z roku na rok instalacji przybywa, a rząd często dofinansowuje tego typu modernizacje.

Ile można zaoszczędzić, inwestując w odnawialne źródła energii?

Zwrot inwestycji i zyski zależą od instalacji, na którą decyduje się inwestor. Przy odpowiednio dobranych możliwościach zestawu, można maksymalnie zmniejszyć rachunki za energię. W zależności od podpisanej umowy z dostawcą energii, będzie trzeba uregulować opłaty dystrybucyjne lub przesyłowe, a w okresie zimowym będzie można odkupić nadwyżkę wyprodukowanej energii po okazyjnie niskiej cenie.

By dokładnie przeanalizować opłacalność tego typu inwestycji, należy odpowiednio sprawdzić warunki swojego przyłącza i dokonać odpowiednich obliczeń. Profesjonaliści i doradcy klienta mogą wspólnie z inwestorem sprawdzić stopę zwrotu inwestycji w odnawialne źródła energii. W zależności od budżetu klienta, instalacja może być mniej lub bardziej wydajna.
Dostępne rozwiązania na rynku odnawialnych źródeł energii

Planując inwestycję w odnawialne źródła energii, a nie ten moment warto zainteresować się rozwiązaniami z zakresu fotowoltaiki lub turbin wiatrowych. Te technologie są najlepiej rozwinięte, lecz nie są wyjątkiem. Na rynku można również znaleźć inne rodzaje odnawialnych źródeł energii:

  • Energia geotermalna – wykorzystuje naturalne ciepło ziemi do produkcji cieplnej lub energetycznej.
  • Energia wodna – wykorzystuje energię ruchu wody do napędzania turbin wodnych.
  • Energia biomasy – wykorzystuje różnego rodzaju resztki i odpady, by generować energię cieplną lub elektryczną.

Poszczególne źródła energii odnawialnej mają swoje zalety i wady. Na ten moment panele PV wygrywają wyścig popularności jako stosunkowo niedrogie i opłacalne rozwiązanie dla gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych. Fotowoltaika jest w stanie zagwarantować dobre wyniki produkcji energii we wszystkie słoneczne dni, których w naszym kraju jest naprawdę sporo.