Popularność samochodów elektrycznych wciąż rośnie, jednak nadal nie wszyscy optymistyczne patrzą w ich stronę. Z wielu kierunków słychać głosy krytyki za brak infrastruktury dla tego typu technologii. Zwolennicy spalinowych rozwiązań krytykują wszelkie tego typu pojazdy, nie zważając przy tym na ekologię i potrzebę rezygnacji z wydobywania paliw kopalnych w przyszłości.
Pojazdy elektryczne są na początku fazy rozwoju. Na ten moment mają swoje zalety, ale również wady. Mimo to z roku na rok infrastruktura dla tego typu technologii rozwija się. Powstają nowe miejsca do ładowania akumulatorów, warsztaty i salony z samochodami elektrycznymi.
Sprawdźmy, jak rozwija się technologia wykorzystywania odnawialnych źródeł energii dla mobilności świata, podążającej w kierunku tworzenia nowych rozwiązań z użyciem elektrycznego napędu dla pojazdów w środkach komunikacji.
Ładowanie pojazdów elektrycznych
Wykorzystywanie odnawialnej energii elektrycznej do ładowania pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi pozwala zmaksymalizować wydajność i ekologię tych rozwiązań. Pojazdy elektryczne wymagają ładowania i jak do tej pory w większości przypadków są “tankowane” prądem pochodzącym z elektrowni węglowych i innych, które niekoniecznie pozytywnie wpływają na klimat i środowisko. Co więc z tego, że użytkownicy aut elektrycznych nie chcą truć środowiska, jeśli do ładowania swoich samochodów używają energii nieodnawialnej.
Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych
Pocieszający jest fakt, że z roku na rok infrastruktura ładowania i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii rozwija się. Coraz więcej użytkowników indywidualnych decyduje się na montaż rozwiązań, dzięki którym są w stanie pozyskiwać prąd z odnawialnych źródeł energii.
Jeśli dojdziemy do momentu, w którym pojazdy elektryczne będą ładowane zieloną energią, będziemy mogli zająć się problemem samych baterii i akumulatorów. Już teraz trwają badania i testy ekologicznych baterii, które zastąpią te tradycyjne.
Gdzie ładować pojazdy elektryczne?
Samochody elektryczne można ładować w domu, na przykład z wykorzystaniem energii pozyskanej z paneli PV lub turbin wiatrowych. Z kolei będąc poza domem, coraz więcej sieci handlowych, galerii i prywatnych parkingów oferuje ich użytkownikom odpłatne stacje ładowania pojazdów. W takich przypadkach energia będzie nie będzie produkowana ani przez słońce, ani przez wiatr. No chyba że w sporadycznych przypadkach…
Co zyskamy, dzięki elektrycznym pojazdom i energii odnawialnej do ich ładowania?
Rozwój infrastruktury ładowania opartej na energii odnawialnej nie tylko ogranicza emisję CO2, ale także zmniejsza zależność od niestabilnych rynków paliw kopalnych. Długoterminowo przyczynia się do tworzenia zrównoważonych systemów transportowych i uspokoi sytuację geopolityczną na świecie.
Energia odnawialna w gospodarstwach domowych z odpowiednimi usprawnieniami w przyszłości będzie mogła uniezależnić społeczeństwo od koncernów i rządów, jednak ten aspekt będzie szczególnie chroniony przez władzę.
Czy warto inwestować w odnawialne źródła energii?
Wszyscy, którzy optymistycznie patrzą w przyszłość, już dawno zainwestowali w tę technologię. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, a na drogach widać coraz więcej samochodów elektrycznych. Nawet największe miasta w Polsce inwestują w infrastrukturę elektryczną, wymieniając floty autobusów na te najbardziej nowoczesne. Opłacalność rozwiązań eko dostrzegają też prywatne przedsiębiorstwa. Na przykład kurierzy coraz częściej pracują z wykorzystaniem elektrycznych aut dostawczych.